DailyFX analisti Warren Venketas’a göre, yılın çoğu için diğer varlıklara “ikinci keman” oynadıktan sonra altın fiyatları, 2.000 doların üzerindeki 2020 rekor seviyelerine geri dönüyor. Ayrıca analist, Fed’in faiz oranlarını gelecek yılın Eylül ve hatta Aralık ayına kadar artırmayacağını düşünüyor.

Warren Venketas: Yıl sonu altın rallisi için çok güçlü bir durum var

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere piyasalar, ABD enflasyon ve istihdam verilerinin ön planda olduğu Federal Rezerv Aralık ayı para politikası toplantısına hazırlanırken, altın fiyatında iyi bir yükseliş var. Warren Venketas, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyon benim için büyük bir şey. Enflasyon beklentilerinin faizlerdeki hareketten daha iyi performans gösterdiğini görürsek, işte bu yıl sonu rallisinde aradığım. Ve kartlarda bu var. Bu noktada çok iyimserim.

Analist, teknik olarak altının bir yükseliş rallisi için mükemmel bir şekilde ayarlandığını ve beklenenden daha sıcak ve daha kalıcı bir enflasyonun, fiyatların yükselmesine yardımcı olacağını düşünüyor. Warren Venketas, altın fiyatları ve enflasyon için tahminlerini şu şekilde açıklıyor:

Yıl sonu altın rallisi için çok güçlü bir durum var. Fiyat artışlarının ikinci tur etkisi 2022’nin ikinci yarısına kadar sürecek. Enflasyon önümüzdeki altı ay kadar kalacak. Enflasyon, geçici ancak başlangıçta tahmin edilenden daha uzun sürecek.

Altın Yıl Sonu Ne Olur? 

Analiste göre kıymetli metal, diğer alternatif varlıklara yetiştiğinden, gelecek yıl altının 2.000 doların üzerindeki 2020 rekor seviyelerine ulaşması mümkün. Analist, bu durumu şu şekilde detaylandırıyor:

Bu bir olasılık çünkü enflasyonun arkasındaki tipik altın davranışını görmedik. Altın diğer birçok emtianın ikinci kemanını oynuyor. Yakalayabilir. Bir çok temel faktör var. Daha da yukarı yönlü olanlardan geçtik. Altının fiyat performansının en büyük rakibi Bitcoin oldu. İnsanlar, altının çekiciliğinden uzaklaşarak potansiyel bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak kriptoya akın ediyor. Ayrıca, COVID vakaları küresel olarak azaldıkça altının güvenli liman çekiciliği de dağılıyor.

Analiste göre, enflasyon ne kadar kalıcı olursa, altın fiyatları da o kadar toparlanacak

DailyFX analisti, bu yılın sonu için altının 1.916 dolara tırmanmasını bekliyor. Şimdiye kadar, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonla mücadele yerine tam istihdama ulaşmaya öncelik vererek, merkez bankasının faiz oranlarını yükseltme konusunda sabırlı olacağına piyasaları ikna etmeyi başardı. Ancak analist, piyasaların genellikle verilere aşırı tepki verme eğiliminde olduğunu ve bu nedenle bu faiz artışı beklentilerinin tekrar yükselebileceğini hatırlatıyor. Warren Venketas, görüşünü şu şekilde ifade ediyor:

Her şey verilere bağlı. Aralık toplantısına kadar enflasyon ve istihdam rakamları kilit rol oynayacak.

Altın Yıl Sonu Ne Olur?

Fed’in Aralık ayı toplantısı, makroekonomik durumu netleştirecek nokta grafiğini ve son ekonomik projeksiyonları da ortaya çıkaracak. Analist, enflasyon ne kadar kalıcı olursa, altının da o kadar toparlanacağını belirtiyor:

Bu altın için boğa piyasası demek. Çünkü tarihsel olarak, enflasyonun kısa vadeye kıyasla daha kalıcı olduğu durumlarda, altının daha yüksek tik attığını görüyoruz.

Kaynak: Kripto Koin

Write A Comment