Arabanın kontağı dönmüyor sorunuyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Aracınızın kontağı yuvasına giremeyebilir, girse dahi dönmeyebilir. Bazı durumlarda dönse bile serbest bırakılmayabilir. Bu durumlarda yapılacak ilk şey sorunun anahtardan mı yoksa kontak prizinden mi kaynaklandığını anlamaktır. Bunu aracın yedek anahtarı ile deneme yaparak netleştirebilirsiniz.

Yedek anahtar da aynı sorunla karşılaşıyorsa kontak soketinde sorun olduğu anlaşılır. Sorun anahtardaysa, anahtar düşürülerek vs. zarar görebilir. Dişler veya uçlar zarar görebilir ve tuşlar bükülebilir. Bazen sert bir darbe ile şifreler kırılabilir.

Arabanın Kontağı Dönmüyor
Arabanın Kontağı Dönmüyor

Arabanın Kontağı Dönmüyor Nedenleri ve Çözümü

Arabanın kontağı dönmüyor sorununun nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bazı araçlardaki direksiyon kilidi anahtarı çevirmeyi zorlaştırabilir. Bu durumda aracın el frenini yavaşlama noktasından biraz uzaklaştırıp anahtarla direksiyonu çevirmeye çalışmak mantıklıdır.
  • Aracın anahtarı kontağa giriyorsa ve geri dönüşte bir sorun yok fakat geri çalıştırma kısmında anahtar alttan dönmüyorsa ateşleme mekanizmasındaki yayın kırılmış ve geri tepemiyor demektir.
  • Yine, önce kimyasal yağlayıcıyı denedikten sonra bir yay olduğundan emin olun ve genel olarak kontakların tamamen değiştirilmesi sorunu çözecektir.

Write A Comment