D vitamini (ergokalsiferol-D2, kolekalsiferol-D3, alfacalcidol), vücudunuzun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Doğru miktarda D vitamini, kalsiyum ve fosfora sahip olmak, güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için önemlidir. D vitamini kemik bozukluklarını (raşitizm, osteomalazi gibi) tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. D vitamini, cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücut tarafından yapılır. Güneş kremi, koruyucu giysiler, güneş ışığına sınırlı maruz kalma, koyu ten ve yaş güneşten yeterli D vitamini almayı engelleyebilir.

Kalsiyumlu D vitamini, kemik kaybını (osteoporoz) tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. D vitamini ayrıca belirli bozuklukların (hipoparatiroidizm, psödohipoparatiroidizm, ailesel hipofosfatemi gibi) neden olduğu düşük kalsiyum veya fosfat düzeylerini tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Kalsiyum seviyelerini normal tutmak ve normal kemik büyümesine izin vermek için böbrek hastalığında kullanılabilir. Anne sütü genellikle düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğundan, emzirilen bebeklere D vitamini damlaları (veya diğer takviyeler) verilir.

Coledan D3 Nasıl Kullanılır

D vitaminini belirtildiği şekilde ağızdan alın. D vitamini en iyi yemekten sonra alındığında emilir, ancak yemekle birlikte veya ayrı alınabilir. Alfacalcidol genellikle yemekle birlikte alınır. Ürün paketindeki tüm yönergeleri izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Dozunuz tıbbi durumunuza, güneşe maruz kalma miktarınıza, diyetinize, yaşınıza ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır.

Sıvı ilacı verilen damlalık ile ölçün veya doğru dozu aldığınızdan emin olmak için bir ilaç ölçüm kaşığı/cihazı kullanın. Çiğnenebilir tablet veya gofret alıyorsanız, ilacı yutmadan önce iyice çiğneyin. Bütün gofretleri yutmayın.

Bazı ilaçlar (kolestiramin/kolestipol gibi safra asidi sekestranları, mineral yağ, orlistat) D vitamini emilimini azaltabilir. Bu ilaçların dozlarını D vitamini dozunuzdan mümkün olduğunca uzak tutun (en az 2 saat arayla, eğer daha uzunsa) mümkün). Bu diğer ilaçları da alıyorsanız, yatmadan önce D vitamini almak en kolayı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza dozlar arasında ne kadar beklemeniz gerektiğini sorun ve tüm ilaçlarınızla çalışacak bir doz programı bulmak için yardım isteyin.

Bundan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, günde bir kez alıyorsanız, her gün aynı saatte alın. Bu ilacı haftada sadece bir kez alıyorsanız, her hafta aynı gün almayı unutmayın. Takviminizi bir hatırlatıcı ile işaretlemek yardımcı olabilir.

Doktorunuz size özel bir diyet (kalsiyum içeriği yüksek bir diyet gibi) izlemenizi tavsiye ettiyse, bu ilaçtan en iyi şekilde yararlanmak ve ciddi yan etkileri önlemek için diyete uymak çok önemlidir. Doktorunuz tarafından istenmedikçe diğer takviyeleri/vitaminleri almayın.

Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Coledan-D3 açıklaması

Coledan-D3 (Vitamin D2), ultraviyole ışınlarının C9-C10 bağının kırılmasıyla oluşan bir ergosterol türevidir. C22 ve C23 arasında bir çift bağa ve C24’te bir metil grubuna sahip olmasıyla kolekalsiferolden farklıdır.

COLEDAN-D3 DOZAJI

Ana yemekle birlikte günde 1 veya 2 tablet.

Kullanım Şekli: Bir bardak su veya soğuk bir içecek ile yutunuz.

Çiğnenmek için değil.

Önerilen alımı aşmayın.

Coledan-D3’e gerektiği kadar devam edilebilir.

COLEDAN-D3 ETKİLEŞİMLERİ

D vitamini analogları için etkileşimler (Vitamin D2, Vitamin D3, Calcitriol ve Calcidiol)

kolestiramin

Kolestiraminin yağda çözünen vitaminlerin bağırsak emilimini azalttığı rapor edilmiştir; bu nedenle herhangi bir D vitamininin bağırsak emilimini bozabilir.

fenitoin/fenobarbital

Fenitoin veya fenobarbitalin birlikte uygulanması, D vitamininin plazma konsantrasyonlarını etkilemeyecektir, ancak metabolizmayı hızlandırarak endojen plazma kalsitriol/ergokalsitriol düzeylerini azaltabilir. Kalsitriol/ergokalsitriolün kan düzeyi azalacağından, bu ilaçlar aynı anda uygulanırsa daha yüksek dozlarda Rocaltrol gerekebilir.

tiyazidler

Tiyazidlerin idrarda kalsiyum atılımını azaltarak hiperkalsemiyi indüklediği bilinmektedir. Bazı raporlar, tiyazidlerin D vitamini ile birlikte uygulanmasının hiperkalsemiye neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle birlikte uygulama gerektiğinde önlem alınmalıdır.

dijital

Hiperkalsemi kardiyak aritmileri hızlandırabileceğinden, dijitalis tedavisi gören hastalarda D vitamini dozu dikkatle belirlenmelidir.

ketokonazol

Ketokonazol, D vitamininin hem sentetik hem de katabolik enzimlerini inhibe edebilir. Sağlıklı erkeklere bir hafta boyunca 300 mg/gün ila 1200 mg/gün ketokonazol uygulamasını takiben serum endojen D vitamini konsantrasyonlarında azalmalar gözlenmiştir. Bununla birlikte, ketokonazolün D vitamini ile in vivo ilaç etkileşim çalışmaları araştırılmamıştır.

kortikosteroidler

Kalsiyum emilimini artıran D vitamini analogları ile kalsiyum emilimini engelleyen kortikosteroidler arasında fonksiyonel bir antagonizma ilişkisi vardır.

Fosfat Bağlayıcı Maddeler

D vitamini ayrıca bağırsakta, böbreklerde ve kemiklerde fosfat taşınmasında da etkili olduğundan, fosfat bağlayıcı ajanların dozu serum fosfat konsantrasyonuna göre ayarlanmalıdır.

D vitamini

Olası aditif etkiler ve hiperkalsemi yaratabileceğinden, D vitamini analoglarından herhangi birinin birlikte uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Kalsiyum Takviyeleri

Ek kalsiyum içeren preparatların kontrolsüz alımından kaçınılmalıdır.

Magnezyum

Magnezyum içeren müstahzarlar (örneğin, antasitler) hipermagnezemiye neden olabilir ve bu nedenle kronik böbrek diyalizi hastalarında D vitamini tedavisi sırasında alınmamalıdır.

COLEDAN-D3 YAN ETKİLERİ

Normal dozlarda D vitamininin genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Herhangi bir olağandışı etkiniz varsa, derhal doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz sizi bu ilacı almaya yönlendirdiyse, size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Çok fazla D vitamini zararlı yüksek kalsiyum seviyelerine neden olabilir. Bu yüksek D vitamini/kalsiyum düzeylerinin belirtilerinden herhangi biri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza bildirin: mide bulantısı/kusma, kabızlık, iştahsızlık, susuzluk artışı, idrara çıkma artışı, zihinsel/ruh hali değişiklikleri, olağandışı yorgunluk.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüzde/dilde/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

ABD’de –

Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 adresinden veya www.fda.gov/medwatch adresinden FDA’ya bildirebilirsiniz.

Kanada’da – Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-866-234-2345 numaralı telefondan Health Canada’ya bildirebilirsiniz.

Write A Comment