Analitik firması Messari tarafından sağlanan yeni verilere göre, Solana’nın son bir yılda yaklaşık %15.300 değerlendiği bildiriliyor. Projenin yerel kripto para birimi SOL, şu anda trend coin’lerden biri olmaya devam ediyor. 4 Kasım’da ATH seviyesi olan 247 dolar ulaştıktan sonra, şimdi 240 dolara kadar tekrar kazandı. Ethereum (ETH) sayesinde mi? Analistler cevaplıyor…

SOL’un yükselişini tetikleyen faktörler

Analistler, SOL fiyatını şu anki en yüksek seviyelerine çıkaran birkaç faktör olduğuna inanıyor. Bu uzmanlar arasında, Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız podcast yayıncısı ve trader Scott Melker’de var. Melker, Solana’yı, Ethereum’da ödenen ücretin sadece bir kısmıyla son derece hızlı işlemler sunan Ethereum’a yasal bir rakip olarak nitelendiriyor. Kendisine göre SOL’un bu yılki yıldız büyümesi büyük ölçüde kripto oyunları ve yeni NFT’lerin başarılı lansmanlarından kaynaklanıyor.

Ethereum Bu Altcoin’i Uçuruyor: Yüzde 15.000 Yaptı!

Bu performansta geliştiricilerinde büyük emeği var. Ekip, birkaç yıldır Solana üzerinde yeni projeler inşa ediyor ve SOL fiyatının patlayıcı yükselişine ve artan topluluk benimsenmesine büyük katkılarda bulunuyor. Yükselen fiyata etki eden faktörlerden biride, Solana’nun saniyede büyük miktarda işlem yapabilme yeteneğidir. Solana iki ay önce, Eylül ayında saniyede 400.000 işlem kapasitesine ulaştı.

Ethereum SOL’u daha yükseğe çekiyor

Bununla birlikte, birkaç analist, SOL fiyatının son kazanımlarının, ikinci en büyük kripto Ethereum’un yükselişinden kaynaklandığını iddia ediyor. Bunun nedeni, ETH fiyatıyla birlikte o platformdaki gas ücretlerinin de artması, Solana’nın yukarıda belirtildiği gibi çok daha düşük ücretlerle saniyede daha fazla işlem sunmasıdır. Dolayısıyla yatırımcılar bu faktörlerden dolayı ETH alternatiflerine yöneliyor; ayrıca Solana’da yayınlanan NFT’lerin sayısı giderek artıyor.

Kaynak: Kripto Koin

Write A Comment