iPhone’unuzla Wi-Fi’ye bağlanıyorsanız ve Ayarlar’da “Zayıf Güvenlik” ile ilgili bir mesaj görüyorsanız , bu kafa karıştırıcı ve endişe verici olabilir. İşte ne anlama geldiği ve nasıl düzeltileceği.

iPhone Wifi Güvenlik Zayıf Hatası

iOS 14’ten itibaren Apple, iPhone sahiplerini WEP, WPA veya WPA2 (TKIP) gibi daha eski ağ güvenlik standartlarını kullanan Wi-Fi ağları konusunda uyarmaya başladı . Bunlar, verilerinizi meraklılardan korumak ve yetkisiz kişilerin Wi-Fi bağlantınızı kullanmasını önlemek için Wi-Fi ile özel olarak kullanılan şifreleme yöntemleridir.

iPhone’unuzdaki Ayarlar’da Wi-Fi bağlantılarınıza bakıyor ve “Zayıf Güvenlik” etiketli bir giriş görüyorsanız, bu, Apple’ın bağlı olduğunuz yönlendiricinin daha eski, daha az güvenli bir yöntem kullandığı konusunda sizi uyardığı anlamına gelir. şifreleme. İnternette yaptığınız şey potansiyel olarak başkaları tarafından ele geçirilebilir.

"Zayıf Güvenlik" ifadesini gösteren iPhone Ayarları Wi-Fi ekranı

Bu konuda bir şey yapıp yapamayacağınız, bağlı olduğunuz Wi-Fi erişim noktasını kontrol edip etmemenize bağlıdır. Teknik olarak iPhone’unuzla değil yönlendiriciyle ilgili bir sorun. Ancak iPhone’unuzu mutlu etmek için yönlendiricinizi en son WPA3 güvenlik modunu , WPA2’yi (AES) veya WPA2/WPA3 modunun bir kombinasyonunu kullanacak şekilde yapılandırmanız gerekir.

WPA3 Nedir ve Wi-Fi'ıma Ne Zaman Ulaşacağım?

WPA3’ün 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana, birçok eski cihaz bu yeni standardı desteklememektedir. Bu, yönlendiricinizi özel olarak WPA3’e geçirirseniz, bu eski cihazların Wi-Fi ağınıza bağlanamayacağı anlamına gelir. Bunun yerine, birçok yeni yönlendirici, WPA2 veya WPA3 kullanan cihazları destekleyebilen bir geçiş WPA2/WPA3 modunu destekler.

Hala eski (2018 öncesi) Wi-Fi cihazlarını kullanıyorsanız geçiş yöntemi en iyi seçeneğiniz olabilir. Veya yönlendiricinizde bir WPA2/WPA3 geçiş seçeneği yoksa, güvensiz olduğu gösterilen WPA2 (TKIP) adlı varyant olmadığı sürece WPA2 Kişisel’i (AES) de kullanabilirsiniz .

İLGİLİ: Wi-Fi Güvenliği: WPA2-AES, WPA2-TKIP veya Her İkisi mi Kullanmalısınız?

Wi-Fi Güvenliğinizi Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Değişikliği yapmak için yönlendiricinizde oturum açmanız ve Wi-Fi güvenlik düzeyinizi değiştirmeniz gerekir. Örneğin, bir Synology yönlendiricide oturum açın ve “Wi-Fi Connect”e tıklayın, ardından kenar çubuğunda “Kablosuz”u seçin. “Güvenlik Düzeyi” altında, açılır menüyü tıklayın ve “WPA2-Kişisel”, “WPA2/WP3-Kişisel” veya diğer WPA3 seçeneklerinden birini seçin.

Not: Yönlendirici düzeyinde bir Wi-Fi ağı yapılandırma yeteneğiniz yoksa, örneğin, kontrol etmediğiniz bir genel Wi-Fi ağına bağlanıyorsanız, ” Zayıf Güvenlik” uyarısı. Wi-Fi ağının yöneticisi ayarlarını değiştirmelidir. Bu erişime sahip değilseniz, yapabileceğiniz tek şey başka bir Wi-Fi ağına bağlanmak.

Unutmayın, amaç WEP, WPA (2 veya 3 olmadan) ve WPA2’den (TKIP) tamamen kaçınmaktır. Yönlendirici yapılandırma listeniz “TKIP”den bahsetmiyorsa, listelenen WPA2-Kişisel, muhtemelen hala orta derecede güvenli kabul edilen AES şifreleme standardını kullanır.

(Yönlendiriciniz için talimatlar değişiklik gösterecektir, ancak SSID’niz için güvenlik ayarlarını arayın ve muhtemelen orada bulacaksınız.)

Yönlendiricinizin Wi-Fi güvenlik seviyesi ayarlarında WPA2/WPA3 veya WPA3 Kişisel'i seçin.

Bundan sonra yönlendiricinizin yapılandırma arayüzünde “Uygula” veya “Kaydet” seçeneğine tıklayın, ardından iPhone’unuzla erişim noktasına yeniden bağlanın. “Zayıf Güvenlik” mesajı kaybolacaktır.

Geçişli bir WPA2/WPA3 güvenlik yöntemi seçtiyseniz, bağlanmak için WPA2 kullanan eski cihazlar veri gözetlemeye karşı savunmasız olabilir . Genel olarak, evde internet kullanan ortalama bir Amerikalı için, saklanacak hassas verileri olan bir hedef değilseniz, WPA2’yi kullanmak şu anda aşırı bir güvenlik riski değildir. Ancak, en son güvenlik gelişmelerini takip etmek ve mümkün olduğunda yükseltme yapmak yine de iyidir.

Write A Comment