Akıllı telefonlarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri de ısınma problemidir. Özellikle Android cihazlarda meydana gelen ısınma problemi, kullanıcıların canını fazlasıyla sıkar. Bu nedenle çoğu kullanıcı, cihazlarında meydana gelen ısınma sorununun çözüm yollarını araştırmaktadır.

Telefon Neden Isınır Samsung

Telefonlarda meydana gelen ısınma sorununun birden fazla nedeni vardır. Bu nedenle sorunun çözümü için uygulanması gereken birçok yöntemin uygulanması gerekir. Peki telefon nasıl ısınır? Telefon ısınınca yapılması gereken işlemler nelerdir? Yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Telefon neden ısınır?

Aslında akıllı telefonların bir miktar ısınması gayet doğaldır. Bu, cihazın normal bir şekilde çalıştığının en büyük işaretlerinden biridir. Ancak, bazı durumlarda telefon aşırı ısınarak kullanıcıyı rahatsız etmeye başlar. Telefonun kullanıcının elini yakacak derecede ısınmaya başlaması, bir sorun olduğu anlamına gelir.

Telefonun ısınmasının altında yatan en büyük neden genellikle yazılımsaldır. Ancak bazı durumlarda donanımsal arızalar da cihazın ısınmasına yol açar. Telefonun yoğun işlem gücü gerektiren oyun veya uygulamaları çalıştırmaya zorlanması, yoğun kamera kullanımı, arka planda çalışan birden fazla uygulama ve widget‘ların sürekli aktif olması bu nedenlerden sadece bazılarıdır.

Telefon Neden Isınır Samsung

Akıllı telefonun ürettiği ısı miktarı, içinden geçen elektrik miktarıyla büyük ölçüde doğru orantılıdır. Bu nedenle, özellikle donanımsal olarak güçlü olmayan telefonları yoğun işleme maruz bırakmak ısınma ihtimalini daha da arttıracaktır. Telefonun ısınmasının altında yatan sebep her zaman yazılımsal olmayabilir. Bataryanın şişmesi, işlemci veya farklı bir bileşende arıza olması, ısınma sorununu tetiklemektedir.

Yazılımsal sorunlar nedeniyle ısınma problemi yaşayan kullanıcılar aşağıda vereceğimiz çözüm yöntemlerini uygulayarak ısınma sorununu ortadan kaldırabilirler. Ancak yöntemleri uyguladığınız halde sorun çözülmüyorsa, o zaman donanımsal bir arıza olduğu düşünülebilir. Bu durumda en kısa sürede teknik servisin yolunu tutmanızı öneririz. Isınma sorununu ortadan kaldıracak çözüm yöntemleri ise;

Telefonunuzun pilini yalnızca yüzde 80 oranında şarj edin

Telefon Neden Isınır Samsung
Telefon neden ısınır

Telefonunuzu gece boyunca şarj etmeniz gerekiyorsa, bir yastık veya çarşaf yerine serin ve düz bir yüzeyde tutun. Son dönemde yayımlanan raporlara göre, telefonunuzu hiçbir zaman yüzde 100 oranında şarj etmemeniz gerekiyor. Telefonu sürekli yüzde 100 oranında tamamen şarj etmek pilin ömrünü kısaltır ve ısınma sorunlarına zemin hazırlar. Bu nedenle telefonunuzun şarjı yüzde 30 seviyelerine geldiğinde şarja takın ve yüzde 80 seviyelerine ulaştığında şarjdan çıkarın. Bunun dışında telefonu şarj olurken kullanmak ısınma sorununu tetikleyecektir.

Arka planda çalışan uygulamaları her zaman kapatın

Telefon Neden Isınır Samsung
Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.

Telefon aynı anda birden fazla uygulama açıkken fazladan mesai yapar ve aşırı ısınmasına neden olur. Bu nedenle kullanılmayan uygulamaları düzenli olarak kapatma alışkanlığı edinmek ısınma problemini bir nebze olsun azaltacaktır. Ayrıca, telefonunuz şarj olurken özellikle oyun gibi yoğun işlem gerektiren uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Gereksiz uygulamaları cihazınızda barındırmayın

Telefon Neden Isınır Samsung
Telefon neden ısınır sorusun cevaplarından biri de gereksiz uygulamalardır.

Kullanmadığınız uygulamaları ve dosyaları silin. Bu dosyalar cihazınızda gereksiz yer kaplayacağından ısınma problemini de tetikleyecektir. Öte yandan gereksiz bildirimlerini kapatmayı, animasyonlu duvar kağıtları kullanmamaya özen gösterin.

Telefonu uçak modu ile kullanın

Telefon Neden Isınır Samsung
Uçak modu, şebeke bağlantısı, Wi-Fi, mobil veri ve Bluetooth gibi özellikleri tamamen kapatır.

Telefonu uçak modunda kullanmak şebeke bağlantısı, Wi-Fi, mobil veri ve Bluetooth gibi özelliklerin kapanmasına neden olur. Özellikle çevrimdışı oyun oynamak ve film izlemek gibi bir planınız varsa uçak modu telefonunuzun aşırı ısınmasını engelleyecektir. Öte yandan uçak modu ile telefonunuzun yüzde 25 daha hızlı şarj olacağını da belirtelim.

Virüs programı yükleyin

Telefon Neden Isınır Samsung
Virüs programı yüklemek, ısınma sorununu çözecektir.

Telefonunuz aşırı ısınmanın sebeplerinden biri de virüs olabilir. Özellikle Android telefonlar kötü amaçlı yazılımlara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle telefonunuza anti-virüs yazılımı yükleyerek sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Güç tasarruf modunu kapatın

Telefon Neden Isınır Samsung
Telefon neden ısınır sorusunun cevaplarından biri de güç tasarruf modudur.

Telefonlar, güç tasarruf modunda işlemci frekansını düşürdüğünden oyun gibi ağır uygulamalar karşısında aşırı ısınarak tepki verir. Bu durum işlemcinin zorlandığı anlamına gelir. Bu nedenle ağır uygulamalar çalıştırmadan önce güç tasarruf modunu kapalı hale getirin.

Telefonun parlaklığını son seviyede kullanmayın

Telefon Neden Isınır Samsung
Akıllı telefonun ekran parlaklığını son seviyeye getirmeyin.

Özellikle telefonu dışarıda kullanırken ekran parlaklığını son seviyede kullanmamaya önem gösterin. Ekran parlaklığını son seviyeye çıkartmak, ısınma problemini tetikleyecektir.

Eğer bahsettiğimiz çözüm yöntemleri işe yaramıyorsa, bir teknik servise gitmek daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda telefonunuzda göründüğünden daha ciddi bir problem olma ihtimali var. Bataryanın şişmesi, işlemci veya RAM‘lerde meydana gelen arızalar, bu bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olmaktadır.

Kaynak: shiftdelete

Write A Comment