Bu hafta birçok sosyal medya kullanıcısı Twitter’da garip bir hata mesajının göründüğünü bildiriyor.

Mesaj ‘üzgünüm, oran sınırlı’ diyor ve hem web sitesinde hem de uygulamada çıkıyor.

Tuhaf açılır pencere ne anlama geliyor? Öğrenmek için okumaya devam edin…

Twitter Sınıra Ulaşıldı Hatası

‘ORAN SINIRLI’ HATA MESAJI GÖRÜNÜYOR

Bugün (16 Mart) Twitter’ı kullanmaya çalışırken birçok kişi hata alıyor.

Web sitesini veya uygulamayı yüklemeye çalışırken ifade görünür ve şöyle der: “Üzgünüz, oran sınırlı. Lütfen birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.”

Ardından Twitter yüklenemiyor ve kullanıcılar siteden çıkıp yeniden yüklemeye zorlanıyor.

Diğerleri, hatanın tweet’leri beğenemeyecekleri veya yorum yapamayacakları anlamına geldiğini bildiriyor.

BUNUN ANLAMI NE?

Hata mesajı hiç de yeni değil ve 2000’lerin sonlarından beri var. Ekim 2008’deki bir blog yazısında Twitter, mesajın tam olarak ne anlama geldiğini açıkladı.

Twitter API’sinin (TweetDeck gibi 3. taraf Twitter uygulamaları için Twitter verilerini sağlayan hizmet) kullanımını kontrol etmek için Twitter, bir saat içinde kaç kez kullanılabileceğine dair bir sınır koyuyor” dedi.

Herkesin saatte toplam 100 API çağrısı yaptığını açıklamadan önce, “Bu limit arama yapan uygulamalardan ziyade sizin Twitter hesabınız için geçerli” açıklamasını yaptılar.

Bir veri uzmanı değilseniz, her şey çok kafa karıştırıcıdır, ancak gerçekten bilmeniz gereken tek şey, bir saat içinde 100’den fazla API çağrısı yaptığınızda ‘hız sınırlı’ hatasının ortaya çıkmasıdır.

Twitter ile haberleşen her işlem bir API çağrısıdır ve basit bir ifadeyle bir API çağrısı aslında sosyal medya platformundan veri talep etme sürecidir.

Tweet göndermek, doğrudan mesaj göndermek, bir kullanıcının takibini bırakmak veya bir tweet’i retweetlemek gibi talep etmek yerine Twitter’a veri göndermeyi gerektiren şeyler API çağrıları değildir ve 100 saatlik limitinize dahil değildir.

‘ORAN SINIRLI’ OLMAKTAN NASIL KAÇINILIR

‘Hız sınırı aşıldı’ mesajını alırsanız, bu dünyanın sonu değil. Bu sadece Twitter’ın saat dolana kadar herhangi bir güncelleme sağlaymayacağı anlamına geliyor.

Twitter’ın bazı yönleri, yeni saat başlayana ve oran limiti sıfırlanana kadar donmuş görünecek.

Ancak, bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Twitter size şunu öneriyor…

  • Aynı anda yalnızca bir Twitter uygulamasını çalıştırın, diğerlerini kullanmasanız bile kapalı olduklarından emin olun.
  • Yenile düğmesini aşırı kullanmamaya çalışın – bu, tıklama başına 3 arama yapmanıza neden olur (Tüm Tweetler, Yanıtlar ve DM’ler).
  • Ayarlar penceresi, Twitter API sekmesindeki toplam %’yi yaklaşık %60-70’e düşürmeyi deneyin – daha az sıklıkta güncelleme alırsınız ancak daha az API kullanırsınız.

‘Hız sınırı aşıldı’ mesajı alırsanız, TweetDeck’in sağ üst köşesinde gösterilen sıfırlama zamanınızı not edin. Ardından, Twitter’ı kapatın ve sıfırlama zamanında yeniden açın.

Write A Comment